Choď na obsah Choď na menu
 


Ako kŕmiť mačky

19. 8. 2010
animated cat                                                                                                                             cat gif animated   
  • Mačkovité šelmy, medzi ktoré patrí i vaše maličké mačiatko, konzumujú v svojom prirodzenom prostredí nielen mäso, ale i vnútornosti a kožu svojej koristi. Tak si zabezpečujú všetky potrebné zložky potravy.
  • V domácom prostredí je starosť o prísun vyváženej stravy so správnym pomerom všetkých živín na vás. Uvedomte si, že žalúdok mačiatka po narodení je o mnoho menší než u dospelej mačky, a preto si dobre rozmyslite, čím ho naplníte, aby ste zabezpečili svojmu mačiatku zdravý vývoj.
  • Kŕmenie mačiatka najrôznejšími zvyškami od vášho stola je celkom nevhodné. Domáca príprava plnohodnotnej, vyváženej stravy je síce možná, ale je to vec zložitá, časovo náročná a často nákladná.
  • Väčšina veterinárov preto odporúča kvalitné vyrábané krmivo, ktoré vyhovuje nutričným potrebám mačiek podľa vekových skupín i životných štýlov.
  • Suroviny pre krmivo od renomovaných výrobcov prechádzajú starostlivým výberom. Kombinujú sa tak, aby zviera dostalo optimálnu výživu. Krmivo má vhodnú konzistenciu, vôňu a mačkám chutí.

Tuky a mastné kyseliny
Tuky tvoria podstatnú zložku kalórií v jedálničku. Mačaciemu telu dodávajú potrebnú energiu. Tuk navyše obsahuje potrebné vitamíny A, D, E a K. Nedostatok mastných kyselín môže spôsobiť dýchacie obtiaže a suchú, nepeknú srsť.

Uhľohydráty a vláknina
Mačka prirodzene potrebuje stravu bohatú na bielkoviny. Uhľohydráty nie sú pre mačku nevyhnutné, napriek tomu sú ďalším potrebným zdrojom energie. Obsahujú vlákninu, ktorá podporuje zdravé trávenie.

Bielkoviny
Bielkoviny, čiže proteíny, dodávajú telu aminokyseliny. Tie sú nevyhnutné pre výstavbu telesných tkanív a formovanie svalovej hmoty. Pre mačatá v období vývoja sú preto mimoriadne dôležité.

Vitamíny
Ani mačací organizmus sa bez vitamínov neobíde. Niektoré z nich, ako C, si mačka dokáže vytvárať sama. Väčšina vitamínov by ale mačke mala byť dodávaná v strave.

Minerálne látky

Minerálne zložky sú pre mačky rovnako významné ako pre ľudí. Prispievajú k rastu, udržovaní telesných štruktúr a životných funkcií. Z tých najdôležitejších by v strave rozhodne nemal chýbať vápnik, fosfor, draslík, sodík a horčík. Dôležité je i zastúpenie stopových prvkov, ako je železo, meď, zinok alebo selén.

Voda
Voda je často opomínanou zložkou výživy, pritom tvorí jej veľmi významnú časť. Voda totiž plní v tele mnohé úlohy. Ako súčasť krvi zásobuje telo kyslíkom a živinami. Z mačacieho organizmu odstraňuje kysličník uhličitý i ďalšie metabolické látky a zbavuje obličky škodlivín. Podieľa sa tiež na regulácii telesnej teploty. Vody preto musí mať mača vždy dostatok. Vypiť by malo aspoň 2 decilitre denne.

 
kitten walking
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

mačka

(Zia, 10. 5. 2017 19:24)

Ahoj, mám mačičku celkom to pomohlo.


DIKIII

 

 

Posledné fotografie


Kontakt

Azet: santoska283
Facebook: Leslie Hallosekowá

jaja.lud@gmail.com

Mail listArchív

Kalendár
<< október >>
<< 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31